by PLtheRef » 29 May 2020 Read
Hello and welcome to the 2020 Matchroom Championship League Prediction Contest!
The contest shall use the following format:
2 Points - Correctly predicting the correct winner or draw
1 Point - Correct scoreline
Nominate four players to reach the FINAL group on Thursday June 11th:
5 Points - For nominating the eventual winner
4 Points - Runner-up
3 Points - Third place finisher
2 Points - Fourth Place finisher
1 Point - For nominating a player who reaches the Semi-Final Groups (Tuesday 9th-Wednesday 10th)
In the event of the tie it will be the correct number of predictions (winners and draws) which is placed higher) followed by the number of correct scorelines.
Note
As there currently needs to be clarification on whether matches are 'Best of 4 frames' (i.e. the match finishes when if the score reaches 3-0) or 'Over 4 frames' (playing dead frames out) - Please give a scoreline for both for the opening groups. These can obviously be different scorelines. (By Monday at the latest this should be clarified with the opening matches) Give the best of four scoreline first followed by the 'four frame match scoreline afterward'
For example: "0-3, 1-3, Player A v Player B" - give 'Best of 4 outcome' first
Good Luck all! Lets hope the event proves to be a success.
First Round - Group 2 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Monday 1st June
0-0, 0-0 Judd Trump vs David Grace
0-0, 0-0 Daniel Wells vs Elliot Slessor
0-0, 0-0 Daniel Wells vs David Grace
0-0, 0-0 Judd Trump vs Elliot Slessor
0-0, 0-0 Elliot Slessor vs David Grace
0-0, 0-0 Judd Trump vs Daniel Wells
First Round - Group 13 - Beat of 4 Frames - Deadline 3pm Monday 1st June
0-0, 0-0 Stuart Carrington vs Jak Jones
0-0, 0-0 David Gilbert vs Jackson Page
0-0, 0-0 David Gilbert vs Jak Jones
0-0, 0-0 Stuart Carrington vs Jackson Page
0-0, 0-0 David Gilbert vs Stuart Carrington
0-0, 0-0 Jak Jones vs Jackson Page
Finalist Nominations - Deadline 3pm Monday 1st June
1
2
3
4
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
First Round - Group 9 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Tuesday 2nd June
0-0 Jack Lisowski vs Oliver Lives
0-0 Luca Brecel vs Robbie Williams
0-0 Luca Brecel vs Oliver Lives
0-0 Jack Lisowski vs Robbie Williams
0-0 Robbie Williams vs Oliver Lives
0-0 Jack Lisowski vs Luca Brecel
First Round - Group 3 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Tuesday 2nd June
0-0 Mark Davis vs Mark Joyce
0-0 Michael Holt vs Louis Heathcote
0-0 Michael Holt vs Mark Joyce
0-0 Mark Davis vs Louis Heathcote
0-0 Michael Holt vs Mark Davis
0-0 Mark Joyce vs Louis Heathcote
First Round - Group 12 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Wednesday 3rd June
0-0 Kyren Wilson vs Chen Feilong
0-0 Ryan Day vs Alfie Burden
0-0 Ryan Day vs Chen Feilong
0-0 Kyren Wilson vs Alfie Burden
0-0 Alfie Burden vs Chen Feilong
0-0 Kyren Wilson vs Ryan Day
First Round - Group 4 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Wednesday 3rd June
0-0 Mark King vs Sam Baird
0-0 Joe Perry vs Harvey Chandler
0-0 Joe Perry vs Sam Baird
0-0 Mark King vs Harvey Chandler
0-0 Joe Perry vs Mark King
0-0 Sam Baird vs Harvey Chandler
-
PLtheRef
- Posts: 5077
- Joined: 20 December 2009
- Location: Sheffield
- Highest Break: 28
- Walk-On: Vangelis 1492 Conquest of Paradise
by Andre147 » 30 May 2020 Read
First Round - Group 2 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Monday 1st June
3-0, 3-1 Judd Trump vs David Grace
2-2, 2-2 Daniel Wells vs Elliot Slessor
3-1, 3-1 Daniel Wells vs David Grace
3-1, 3-1 Judd Trump vs Elliot Slessor
2-2, 2-2 Elliot Slessor vs David Grace
3-0, 3-1 Judd Trump vs Daniel Wells
First Round - Group 13 - Beat of 4 Frames - Deadline 3pm Monday 1st June
3-0, 3-0 Stuart Carrington vs Jak Jones
3-0, 3-0 David Gilbert vs Jackson Page
3-0, 3-0 David Gilbert vs Jak Jones
3-0, 3-1 Stuart Carrington vs Jackson Page
3-0, 3-0 David Gilbert vs Stuart Carrington
2-2, 2-2 Jak Jones vs Jackson Page
Finalist Nominations - Deadline 3pm Monday 1st June
1 Judd Trump
2 Barry Hawkins
3 Ronnie O'Sullivan
4 Neil Robertson
-
Andre147
- Posts: 41804
- Joined: 09 October 2011
- Snooker Idol: Ronnie and Luca
- Highest Break: 27
- Walk-On: Spies - Coldplay
by McManusFan » 31 May 2020 Read
Thanks for running this.
First Round - Group 2 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Monday 1st June
3-1, 3-1 Judd Trump vs David Grace
1-3, 2-2 Daniel Wells vs Elliot Slessor
3-1, 3-1 Daniel Wells vs David Grace
3-1, 3-1 Judd Trump vs Elliot Slessor
3-1, 2-2 Elliot Slessor vs David Grace
3-0, 4-0 Judd Trump vs Daniel Wells
First Round - Group 13 - Beat of 4 Frames - Deadline 3pm Monday 1st June
3-0, 3-1 Stuart Carrington vs Jak Jones
3-0, 4-0 David Gilbert vs Jackson Page
3-0, 3-1 David Gilbert vs Jak Jones
3-1, 2-2 Stuart Carrington vs Jackson Page
3-0, 3-1 David Gilbert vs Stuart Carrington
1-3, 1-3 Jak Jones vs Jackson Page
Finalist Nominations - Deadline 3pm Monday 1st June
1 Judd Trump
2 Mark Selby
3 Ronnie O'Sullivan
4 Neil Robertson
-
McManusFan
- Posts: 7935
- Joined: 03 October 2018
- Snooker Idol: Alan McManus
- Highest Break: 8
by PLtheRef » 31 May 2020 Read
Matches have been confirmed as Best of 4 frames so matches which go 3-0 will finish 3-0
Any more takers?
-
PLtheRef
- Posts: 5077
- Joined: 20 December 2009
- Location: Sheffield
- Highest Break: 28
- Walk-On: Vangelis 1492 Conquest of Paradise
by donthittheblue » 31 May 2020 Read
First Round - Group 2 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Monday 1st June
3-1 Judd Trump vs David Grace
2-2 Daniel Wells vs Elliot Slessor
3-0 Daniel Wells vs David Grace
3-0 Judd Trump vs Elliot Slessor
1-2 Elliot Slessor vs David Grace
0-3 Judd Trump vs Daniel Wells
First Round - Group 13 - Beat of 4 Frames - Deadline 3pm Monday 1st June
2-2 Stuart Carrington vs Jak Jones
3-1 David Gilbert vs Jackson Page
3-0 David Gilbert vs Jak Jones
1-3 Stuart Carrington vs Jackson Page
2-2 David Gilbert vs Stuart Carrington
0-3 Jak Jones vs Jackson Page
-
donthittheblue
- Posts: 470
- Joined: 19 January 2020
- Snooker Idol: Neil Robertson
- Highest Break: 53
- Walk-On: Sorry You're Not A Winner - Enter Shikari
by Badsnookerplayer » 31 May 2020 Read
First Round - Group 2 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Monday 1st June
3-1, 3-0 Judd Trump vs David Grace
1-3, 2-2 Daniel Wells vs Elliot Slessor
2-2, 1-3 Daniel Wells vs David Grace
2-2, 3-0 Judd Trump vs Elliot Slessor
3-1, 1-3 Elliot Slessor vs David Grace
3-0, 3-0 Judd Trump vs Daniel Wells
First Round - Group 13 - Beat of 4 Frames - Deadline 3pm Monday 1st June
1-3, 3-1 Stuart Carrington vs Jak Jones
3-1, 3-1 David Gilbert vs Jackson Page
3-0, 2-2 David Gilbert vs Jak Jones
1-3, 2-2 Stuart Carrington vs Jackson Page
3-0, 2-2 David Gilbert vs Stuart Carrington
3-0, 1-3 Jak Jones vs Jackson Page
Finalist Nominations - Deadline 3pm Monday 1st June
1 Judd Trump
2 Mark Selby
3 Ronnie O'Sullivan
4 Neil Robertson
Thanks PL
-
Badsnookerplayer
- Posts: 26554
- Joined: 05 February 2017
- Snooker Idol: Bill Werbeniuk
by PLtheRef » 31 May 2020 Read
First Round - Group 2 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Monday 1st June
3-0 Judd Trump vs David Grace
2-2 Daniel Wells vs Elliot Slessor
1-3 Daniel Wells vs David Grace
3-1 Judd Trump vs Elliot Slessor
3-1 Elliot Slessor vs David Grace
3-0 Judd Trump vs Daniel Wells
First Round - Group 13 - Beat of 4 Frames - Deadline 3pm Monday 1st June
2-2 Stuart Carrington vs Jak Jones
3-1 David Gilbert vs Jackson Page
3-1 David Gilbert vs Jak Jones
2-2 Stuart Carrington vs Jackson Page
3-1 David Gilbert vs Stuart Carrington
1-3 Jak Jones vs Jackson Page
Finalist Nominations - Deadline 3pm Monday 1st June
1 Stuart Bingham
2 Mark Selby
3 Neil Robertson
4 Judd Trump
-
PLtheRef
- Posts: 5077
- Joined: 20 December 2009
- Location: Sheffield
- Highest Break: 28
- Walk-On: Vangelis 1492 Conquest of Paradise
by PLtheRef » 01 Jun 2020 Read
First Round - Group 9 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Tuesday 2nd June
3-1 Jack Lisowski vs Oliver Lines
3-1 Luca Brecel vs Robbie Williams
2-2 Luca Brecel vs Oliver Lines
3-1 Jack Lisowski vs Robbie Williams
1-3 Robbie Williams vs Oliver Lines
2-2 Jack Lisowski vs Luca Brecel
First Round - Group 3 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Tuesday 2nd June
2-2 Mark Davis vs Mark Joyce
3-1 Michael Holt vs Louis Heathcote
2-2 Michael Holt vs Mark Joyce
3-1 Mark Davis vs Louis Heathcote
2-2 Michael Holt vs Mark Davis
3-1 Mark Joyce vs Louis Heathcote
First Round - Group 12 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Wednesday 3rd June
3-1 Kyren Wilson vs Chen Feilong
3-1 Ryan Day vs Alfie Burden
2-2 Ryan Day vs Chen Feilong
3-0 Kyren Wilson vs Alfie Burden
2-2 Alfie Burden vs Chen Feilong
3-1 Kyren Wilson vs Ryan Day
First Round - Group 4 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Wednesday 3rd June
2-2 Mark King vs Sam Baird
3-0 Joe Perry vs Harvey Chandler
3-1 Joe Perry vs Sam Baird
3-1 Mark King vs Harvey Chandler
2-2 Joe Perry vs Mark King
3-1 Sam Baird vs Harvey Chandler
-
PLtheRef
- Posts: 5077
- Joined: 20 December 2009
- Location: Sheffield
- Highest Break: 28
- Walk-On: Vangelis 1492 Conquest of Paradise
by Andre147 » 02 Jun 2020 Read
First Round - Group 9 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Tuesday 2nd June
3-0 Jack Lisowski vs Oliver Lines
3-1 Luca Brecel vs Robbie Williams
2-2 Luca Brecel vs Oliver Lines
3-1 Jack Lisowski vs Robbie Williams
2-2 Robbie Williams vs Oliver Lines
3-1 Jack Lisowski vs Luca Brecel
First Round - Group 3 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Tuesday 2nd June
2-2 Mark Davis vs Mark Joyce
3-0 Michael Holt vs Louis Heathcote
2-2 Michael Holt vs Mark Joyce
3-0 Mark Davis vs Louis Heathcote
2-2 Michael Holt vs Mark Davis
2-2 Mark Joyce vs Louis Heathcote
First Round - Group 12 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Wednesday 3rd June
3-0 Kyren Wilson vs Chen Feilong
2-2 Ryan Day vs Alfie Burden
2-2 Ryan Day vs Chen Feilong
3-1 Kyren Wilson vs Alfie Burden
2-2 Alfie Burden vs Chen Feilong
3-1 Kyren Wilson vs Ryan Day
First Round - Group 4 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Wednesday 3rd June
2-2 Mark King vs Sam Baird
3-0 Joe Perry vs Harvey Chandler
3-1 Joe Perry vs Sam Baird
3-1 Mark King vs Harvey Chandler
3-1 Joe Perry vs Mark King
2-2 Sam Baird vs Harvey Chandler
-
Andre147
- Posts: 41804
- Joined: 09 October 2011
- Snooker Idol: Ronnie and Luca
- Highest Break: 27
- Walk-On: Spies - Coldplay
by PLtheRef » 02 Jun 2020 Read
Day One table
24 MCMANUSFAN 9 - 5
20 PLTHEREF 8 - 4
18 BADSNOOKERPLAYER 7 - 4
17 ANDRE147 6 - 4
7 DONTHITTHEBLUE 3 - 1
Any bonus points for predicting Trump to reach the Semi-Final groups have been added.
-
PLtheRef
- Posts: 5077
- Joined: 20 December 2009
- Location: Sheffield
- Highest Break: 28
- Walk-On: Vangelis 1492 Conquest of Paradise
by Badsnookerplayer » 02 Jun 2020 Read
First Round - Group 9 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Tuesday 2nd June
2-2 Jack Lisowski vs Oliver Lines
3-1 Luca Brecel vs Robbie Williams
3-1 Luca Brecel vs Oliver Lines
3-0 Jack Lisowski vs Robbie Williams
2-2 Robbie Williams vs Oliver Lines
1-3 Jack Lisowski vs Luca Brecel
First Round - Group 3 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Tuesday 2nd June
1-3 Mark Davis vs Mark Joyce
3-0 Michael Holt vs Louis Heathcote
3-1 Michael Holt vs Mark Joyce
3-0 Mark Davis vs Louis Heathcote
2-2 Michael Holt vs Mark Davis
3-1 Mark Joyce vs Louis Heathcote
First Round - Group 12 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Wednesday 3rd June
3-0 Kyren Wilson vs Chen Feilong
2-2 Ryan Day vs Alfie Burden
1-3 Ryan Day vs Chen Feilong
3-1 Kyren Wilson vs Alfie Burden
3-1 Alfie Burden vs Chen Feilong
3-1 Kyren Wilson vs Ryan Day
First Round - Group 4 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Wednesday 3rd June
1-3 Mark King vs Sam Baird
2-2 Joe Perry vs Harvey Chandler
2-2 Joe Perry vs Sam Baird
3-1 Mark King vs Harvey Chandler
3-1 Joe Perry vs Mark King
3-1 Sam Baird vs Harvey Chandler
-
Badsnookerplayer
- Posts: 26554
- Joined: 05 February 2017
- Snooker Idol: Bill Werbeniuk
by donthittheblue » 02 Jun 2020 Read
Oh jesus, should have read OP properly complete missed the finalist nominations bit, so down any bonus points straight off bat.... anyway Day 2
Re: 2020 Matchroom Championship League Prediction Contest
Unread postBY BADSNOOKERPLAYER » TODAY
First Round - Group 9 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Tuesday 2nd June
3-1 Jack Lisowski vs Oliver Lines
3-0 Luca Brecel vs Robbie Williams
3-1 Luca Brecel vs Oliver Lines
3-0 Jack Lisowski vs Robbie Williams
1-3 Robbie Williams vs Oliver Lines
2-2 Jack Lisowski vs Luca Brecel
First Round - Group 3 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Tuesday 2nd June
3-1 Mark Davis vs Mark Joyce
3-0 Michael Holt vs Louis Heathcote
3-0 Michael Holt vs Mark Joyce
3-1 Mark Davis vs Louis Heathcote
1-3 Michael Holt vs Mark Davis
1-3 Mark Joyce vs Louis Heathcote
-
donthittheblue
- Posts: 470
- Joined: 19 January 2020
- Snooker Idol: Neil Robertson
- Highest Break: 53
- Walk-On: Sorry You're Not A Winner - Enter Shikari
by PLtheRef » 03 Jun 2020 Read
Table after Day Two
34 PLTHEREF 13 - 7
29 BADSNOOKERPLAYER 11 - 6
24 MCMANUSFAN 9 - 5
22 ANDRE147 8 - 5
21 DONTHITTHEBLUE 9 - 3
-
PLtheRef
- Posts: 5077
- Joined: 20 December 2009
- Location: Sheffield
- Highest Break: 28
- Walk-On: Vangelis 1492 Conquest of Paradise
by PLtheRef » 03 Jun 2020 Read
Templates for the matches from Thursday to Saturday. - Template for todays matches is in the original post.
First Round - Group 5 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Thursday 4th June
0-0 Mark Selby vs Lee Walker
0-0 Liang Wenbo vs Joe O'Connor
0-0 Liang Wenbo vs Lee Walker
0-0 Mark Selby vs Joe O'Connor
0-0 Joe O'Connor vs Lee Walker
0-0 Mark Selby vs Liang Wenbo
First Round - Group 14 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Thursday 4th June
0-0 Gerard Greene vs John Astley
0-0 Gary Wilson vs Mitchell Mann
0-0 Gary Wilson vs John Astley
0-0 Gerard Greene vs Mitchell Mann
0-0 Gary Wilson vs Gerard Greene
0-0 John Astley vs Mitchell Mann
First Round - Group 10 - Best of 4 Frames - Deadline 4pm Friday 5th June
0-0 Ronnie O’Sullivan vs Kishan Hirani
0-0 Chris Wakelin vs Michael Georgiou
0-0 Chris Wakelin vs Kishan Hirani
0-0 Ronnie O’Sullivan vs Michael Georgiou
0-0 Michael Georgiou vs Kishan Hirani
0-0 Ronnie O’Sullivan vs Chris Wakelin
First Round - Group 15 - Best of 4 Frames - Deadline 4pm Friday 5th June
0-0 Robert Milkins vs Mike Dunn
0-0 Tom Ford vs Ian Burns
0-0 Tom Ford vs Mike Dunn
0-0 Robert Milkins vs Ian Burns
0-0 Tom Ford vs Robert Milkins
0-0 Mike Dunn vs Ian Burns
First Round - Group 1 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Saturday 6th June
0-0 Stuart Bingham vs Jamie Clarke
0-0 Ricky Walden vs Jordan Brown
0-0 Ricky Walden vs Jamie Clarke
0-0 Stuart Bingham vs Jordan Brown
0-0 Jordan Brown vs Jamie Clarke
0-0 Stuart Bingham vs Ricky Walden
First Round - Group 8 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Saturday 6th June
0-0 Ben Woollaston vs Liam Highfield
0-0 Jimmy Robertson vs Thor Chuan Leong
0-0 Jimmy Robertson vs Liam Highfield
0-0 Ben Woollaston vs Thor Chuan Leong
0-0 Jimmy Robertson vs Ben Woollaston
0-0 Liam Highfield vs Thor Chuan Leong
-
PLtheRef
- Posts: 5077
- Joined: 20 December 2009
- Location: Sheffield
- Highest Break: 28
- Walk-On: Vangelis 1492 Conquest of Paradise
by donthittheblue » 03 Jun 2020 Read
First Round - Group 12 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Wednesday 3rd June
3-0 Kyren Wilson vs Chen Feilong
3-1 Ryan Day vs Alfie Burden
3-0 Ryan Day vs Chen Feilong
3-0 Kyren Wilson vs Alfie Burden
2-2 Alfie Burden vs Chen Feilong
3-0 Kyren Wilson vs Ryan Day
First Round - Group 4 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Wednesday 3rd June
0-3 Mark King vs Sam Baird
3-0 Joe Perry vs Harvey Chandler
3-0 Joe Perry vs Sam Baird
3-0 Mark King vs Harvey Chandler
3-0 Joe Perry vs Mark King
3-0 Sam Baird vs Harvey Chandler
-
donthittheblue
- Posts: 470
- Joined: 19 January 2020
- Snooker Idol: Neil Robertson
- Highest Break: 53
- Walk-On: Sorry You're Not A Winner - Enter Shikari
by McManusFan » 04 Jun 2020 Read
Sorry for missing the last few days, this tournament's time slot really isn't working for me at the moment.
First Round - Group 5 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Thursday 4th June
3-1 Mark Selby vs Lee Walker
3-1 Liang Wenbo vs Joe O'Connor
3-1 Liang Wenbo vs Lee Walker
3-1 Mark Selby vs Joe O'Connor
2-2 Joe O'Connor vs Lee Walker
2-2 Mark Selby vs Liang Wenbo
First Round - Group 14 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Thursday 4th June
2-2 Gerard Greene vs John Astley
3-1 Gary Wilson vs Mitchell Mann
3-0 Gary Wilson vs John Astley
1-3 Gerard Greene vs Mitchell Mann
3-1 Gary Wilson vs Gerard Greene
2-2 John Astley vs Mitchell Mann
First Round - Group 10 - Best of 4 Frames - Deadline 4pm Friday 5th June
3-0 Ronnie O’Sullivan vs Kishan Hirani
3-1 Chris Wakelin vs Michael Georgiou
3-1 Chris Wakelin vs Kishan Hirani
3-1 Ronnie O’Sullivan vs Michael Georgiou
3-1 Michael Georgiou vs Kishan Hirani
3-1 Ronnie O’Sullivan vs Chris Wakelin
First Round - Group 15 - Best of 4 Frames - Deadline 4pm Friday 5th June
3-1 Robert Milkins vs Mike Dunn
3-1 Tom Ford vs Ian Burns
3-1 Tom Ford vs Mike Dunn
3-1 Robert Milkins vs Ian Burns
2-2 Tom Ford vs Robert Milkins
2-2 Mike Dunn vs Ian Burns
First Round - Group 1 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Saturday 6th June
3-1 Stuart Bingham vs Jamie Clarke
3-1 Ricky Walden vs Jordan Brown
3-1 Ricky Walden vs Jamie Clarke
3-1 Stuart Bingham vs Jordan Brown
2-2 Jordan Brown vs Jamie Clarke
3-1 Stuart Bingham vs Ricky Walden
First Round - Group 8 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Saturday 6th June
3-1 Ben Woollaston vs Liam Highfield
3-0 Jimmy Robertson vs Thor Chuan Leong
3-1 Jimmy Robertson vs Liam Highfield
3-1 Ben Woollaston vs Thor Chuan Leong
2-2 Jimmy Robertson vs Ben Woollaston
3-1 Liam Highfield vs Thor Chuan Leong
-
McManusFan
- Posts: 7935
- Joined: 03 October 2018
- Snooker Idol: Alan McManus
- Highest Break: 8
by Andre147 » 04 Jun 2020 Read
First Round - Group 5 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Thursday 4th June
3-1 Mark Selby vs Lee Walker
2-2 Liang Wenbo vs Joe O'Connor
3-0 Liang Wenbo vs Lee Walker
3-1 Mark Selby vs Joe O'Connor
3-1 Joe O'Connor vs Lee Walker
3-1 Mark Selby vs Liang Wenbo
First Round - Group 14 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Thursday 4th June
2-2 Gerard Greene vs John Astley
3-1 Gary Wilson vs Mitchell Mann
2-2 Gary Wilson vs John Astley
2-2 Gerard Greene vs Mitchell Mann
3-0 Gary Wilson vs Gerard Greene
2-2 John Astley vs Mitchell Mann
-
Andre147
- Posts: 41804
- Joined: 09 October 2011
- Snooker Idol: Ronnie and Luca
- Highest Break: 27
- Walk-On: Spies - Coldplay
by Badsnookerplayer » 04 Jun 2020 Read
First Round - Group 5 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Thursday 4th June
2-2 Mark Selby vs Lee Walker
2-2 Liang Wenbo vs Joe O'Connor
3-1 Liang Wenbo vs Lee Walker
3-1 Mark Selby vs Joe O'Connor
2-2 Joe O'Connor vs Lee Walker
3-1 Mark Selby vs Liang Wenbo
First Round - Group 14 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Thursday 4th June
1-3 Gerard Greene vs John Astley
3-1 Gary Wilson vs Mitchell Mann
3-1 Gary Wilson vs John Astley
2-2 Gerard Greene vs Mitchell Mann
3-1 Gary Wilson vs Gerard Greene
1-3 John Astley vs Mitchell Mann
First Round - Group 10 - Best of 4 Frames - Deadline 4pm Friday 5th June
3-0 Ronnie O’Sullivan vs Kishan Hirani
2-2 Chris Wakelin vs Michael Georgiou
3-0 Chris Wakelin vs Kishan Hirani
3-0 Ronnie O’Sullivan vs Michael Georgiou
3-0 Michael Georgiou vs Kishan Hirani
2-2 Ronnie O’Sullivan vs Chris Wakelin
First Round - Group 15 - Best of 4 Frames - Deadline 4pm Friday 5th June
2-2 Robert Milkins vs Mike Dunn
3-0 Tom Ford vs Ian Burns
3-1 Tom Ford vs Mike Dunn
2-2 Robert Milkins vs Ian Burns
3-1 Tom Ford vs Robert Milkins
1-3 Mike Dunn vs Ian Burns
First Round - Group 1 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Saturday 6th June
3-1 Stuart Bingham vs Jamie Clarke
2-2 Ricky Walden vs Jordan Brown
3-0 Ricky Walden vs Jamie Clarke
3-1 Stuart Bingham vs Jordan Brown
3-1 Jordan Brown vs Jamie Clarke
2-2 Stuart Bingham vs Ricky Walden
First Round - Group 8 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Saturday 6th June
1-3 Ben Woollaston vs Liam Highfield
3-1 Jimmy Robertson vs Thor Chuan Leong
1-3 Jimmy Robertson vs Liam Highfield
3-1 Ben Woollaston vs Thor Chuan Leong
1-3 Jimmy Robertson vs Ben Woollaston
3-1 Liam Highfield vs Thor Chuan Leong
-
Badsnookerplayer
- Posts: 26554
- Joined: 05 February 2017
- Snooker Idol: Bill Werbeniuk
by PLtheRef » 04 Jun 2020 Read
First Round - Group 5 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Thursday 4th June
3-0 Mark Selby vs Lee Walker
2-2 Liang Wenbo vs Joe O'Connor
3-1 Liang Wenbo vs Lee Walker
3-1 Mark Selby vs Joe O'Connor
3-1 Joe O'Connor vs Lee Walker
2-2 Mark Selby vs Liang Wenbo
First Round - Group 14 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Thursday 4th June
2-2 Gerard Greene vs John Astley
3-1 Gary Wilson vs Mitchell Mann
3-1 Gary Wilson vs John Astley
2-2 Gerard Greene vs Mitchell Mann
2-2 Gary Wilson vs Gerard Greene
2-2 John Astley vs Mitchell Mann
First Round - Group 10 - Best of 4 Frames - Deadline 4pm Friday 5th June
3-0 Ronnie O’Sullivan vs Kishan Hirani
2-2 Chris Wakelin vs Michael Georgiou
3-1 Chris Wakelin vs Kishan Hirani
3-1 Ronnie O’Sullivan vs Michael Georgiou
2-2 Michael Georgiou vs Kishan Hirani
3-1 Ronnie O’Sullivan vs Chris Wakelin
First Round - Group 15 - Best of 4 Frames - Deadline 4pm Friday 5th June
3-1 Robert Milkins vs Mike Dunn
2-2 Tom Ford vs Ian Burns
3-1 Tom Ford vs Mike Dunn
3-1 Robert Milkins vs Ian Burns
2-2 Tom Ford vs Robert Milkins
2-2 Mike Dunn vs Ian Burns
First Round - Group 1 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Saturday 6th June
3-1 Stuart Bingham vs Jamie Clarke
2-2 Ricky Walden vs Jordan Brown
3-1 Ricky Walden vs Jamie Clarke
3-0 Stuart Bingham vs Jordan Brown
2-2 Jordan Brown vs Jamie Clarke
2-2 Stuart Bingham vs Ricky Walden
First Round - Group 8 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Saturday 6th June
2-2 Ben Woollaston vs Liam Highfield
2-2 Jimmy Robertson vs Thor Chuan Leong
1-3 Jimmy Robertson vs Liam Highfield
2-2 Ben Woollaston vs Thor Chuan Leong
2-2 Jimmy Robertson vs Ben Woollaston
3-1 Liam Highfield vs Thor Chuan Leong
-
PLtheRef
- Posts: 5077
- Joined: 20 December 2009
- Location: Sheffield
- Highest Break: 28
- Walk-On: Vangelis 1492 Conquest of Paradise
by PLtheRef » 04 Jun 2020 Read
Day Three table
45 PLTHEREF 17 - 10
42 BADSNOOKERPLAYER 16 - 9
28 DONTHITTHEBLUE 12 - 4
27 ANDRE147 10 - 6
24 MCMANUSFAN 9 - 5
-
PLtheRef
- Posts: 5077
- Joined: 20 December 2009
- Location: Sheffield
- Highest Break: 28
- Walk-On: Vangelis 1492 Conquest of Paradise
by Andre147 » 05 Jun 2020 Read
First Round - Group 10 - Best of 4 Frames - Deadline 4pm Friday 5th June
3-0 Ronnie O’Sullivan vs Kishan Hirani
3-1 Chris Wakelin vs Michael Georgiou
3-0 Chris Wakelin vs Kishan Hirani
3-1 Ronnie O’Sullivan vs Michael Georgiou
3-0 Michael Georgiou vs Kishan Hirani
3-1 Ronnie O’Sullivan vs Chris Wakelin
First Round - Group 15 - Best of 4 Frames - Deadline 4pm Friday 5th June
3-1 Robert Milkins vs Mike Dunn
2-2 Tom Ford vs Ian Burns
2-2 Tom Ford vs Mike Dunn
2-2 Robert Milkins vs Ian Burns
3-1 Tom Ford vs Robert Milkins
2-2 Mike Dunn vs Ian Burns
-
Andre147
- Posts: 41804
- Joined: 09 October 2011
- Snooker Idol: Ronnie and Luca
- Highest Break: 27
- Walk-On: Spies - Coldplay
by donthittheblue » 05 Jun 2020 Read
First Round - Group 10 - Best of 4 Frames - Deadline 4pm Friday 5th June
3-0 Ronnie O’Sullivan vs Kishan Hirani
2-2 Chris Wakelin vs Michael Georgiou
3-1 Chris Wakelin vs Kishan Hirani
3-0 Ronnie O’Sullivan vs Michael Georgiou
2-2 Michael Georgiou vs Kishan Hirani
3-0 Ronnie O’Sullivan vs Chris Wakelin
First Round - Group 15 - Best of 4 Frames - Deadline 4pm Friday 5th June
2-2 Robert Milkins vs Mike Dunn
2-2 Tom Ford vs Ian Burns
2-2 Tom Ford vs Mike Dunn
2-2 Robert Milkins vs Ian Burns
3-1 Tom Ford vs Robert Milkins
2-2 Mike Dunn vs Ian Burns
-
donthittheblue
- Posts: 470
- Joined: 19 January 2020
- Snooker Idol: Neil Robertson
- Highest Break: 53
- Walk-On: Sorry You're Not A Winner - Enter Shikari
by PLtheRef » 05 Jun 2020 Read
Day Four table
63 PLTHEREF 24 - 14
54 BADSNOOKERPLAYER 22 - 11
47 ANDRE147 17 - 12
41 MCMANUSFAN 16 - 8
28 DONTHITTHEBLUE 12 - 4
-
PLtheRef
- Posts: 5077
- Joined: 20 December 2009
- Location: Sheffield
- Highest Break: 28
- Walk-On: Vangelis 1492 Conquest of Paradise
by PLtheRef » 06 Jun 2020 Read
Day Five Table
75 BADSNOOKERPLAYER 29 - 17
74 PLTHEREF 29 - 15
65 ANDRE147 24 - 15
57 MCMANUSFAN 23 - 9
43 DONTHITTHEBLUE 17 - 9
Remaining First Round Templates
First Round - Group 16 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Sunday 7th June
0-0 Neil Robertson vs Ashley Carty
0-0 Kurt Maflin vs Ken Doherty
0-0 Kurt Maflin vs Ashley Carty
0-0 Neil Robertson vs Ken Doherty
0-0 Ken Doherty vs Ashley Carty
0-0 Neil Robertson vs Kurt Maflin
First Round - Group 7 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Sunday 7th June
0-0 Anthony McGill vs Craig Steadman
0-0 Barry Hawkins vs Hammad Miah
0-0 Barry Hawkins vs Craig Steadman
0-0 Anthony McGill vs Hammad Miah
0-0 Barry Hawkins vs Anthony McGill
0-0 Craig Steadman vs Hammad Miah
First Round - Group 11 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Monday 8th June
0-0 Mark Allen vs Nigel Bond
0-0 Martin O’Donnell vs Michael White
0-0 Martin O’Donnell vs Nigel Bond
0-0 Mark Allen vs Michael White
0-0 Michael White vs Nigel Bond
0-0 Mark Allen vs Martin O’Donnell
First Round - Group 6 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Monday 8th June
0-0 Matthew Selt vs Sam Craigie
0-0 Ali Carter vs Dominic Dale
0-0 Ali Carter vs Sam Craigie
0-0 Matthew Selt vs Dominic Dale
0-0 Ali Carter vs Matthew Selt
0-0 Sam Baird vs Dominic Dale
-
PLtheRef
- Posts: 5077
- Joined: 20 December 2009
- Location: Sheffield
- Highest Break: 28
- Walk-On: Vangelis 1492 Conquest of Paradise
by PLtheRef » 06 Jun 2020 Read
First Round - Group 16 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Sunday 7th June
3-0 Neil Robertson vs Ashley Carty
1-3 Kurt Maflin vs Ken Doherty
2-2 Kurt Maflin vs Ashley Carty
3-1 Neil Robertson vs Ken Doherty
3-1 Ken Doherty vs Ashley Carty
3-0 Neil Robertson vs Kurt Maflin
First Round - Group 7 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Sunday 7th June
3-1 Anthony McGill vs Craig Steadman
3-0 Barry Hawkins vs Hammad Miah
3-1 Barry Hawkins vs Craig Steadman
3-1 Anthony McGill vs Hammad Miah
3-1 Barry Hawkins vs Anthony McGill
2-2 Craig Steadman vs Hammad Miah
First Round - Group 11 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Monday 8th June
3-1 Mark Allen vs Nigel Bond
1-3 Martin O’Donnell vs Michael White
2-2 Martin O’Donnell vs Nigel Bond
2-2 Mark Allen vs Michael White
3-1 Michael White vs Nigel Bond
3-1 Mark Allen vs Martin O’Donnell
First Round - Group 6 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Monday 8th June
2-2 Matthew Selt vs Sam Craigie
3-1 Ali Carter vs Dominic Dale
3-1 Ali Carter vs Sam Craigie
2-2 Matthew Selt vs Dominic Dale
2-2 Ali Carter vs Matthew Selt
1-3 Sam Baird vs Dominic Dale
-
PLtheRef
- Posts: 5077
- Joined: 20 December 2009
- Location: Sheffield
- Highest Break: 28
- Walk-On: Vangelis 1492 Conquest of Paradise
by Badsnookerplayer » 07 Jun 2020 Read
First Round - Group 16 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Sunday 7th June
3-0 Neil Robertson vs Ashley Carty
3-1 Kurt Maflin vs Ken Doherty
3-1 Kurt Maflin vs Ashley Carty
3-0 Neil Robertson vs Ken Doherty
2-2 Ken Doherty vs Ashley Carty
2-2 Neil Robertson vs Kurt Maflin
First Round - Group 7 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Sunday 7th June
3-1 Anthony McGill vs Craig Steadman
3-1 Barry Hawkins vs Hammad Miah
3-0 Barry Hawkins vs Craig Steadman
3-1 Anthony McGill vs Hammad Miah
2-2 Barry Hawkins vs Anthony McGill
3-0 Craig Steadman vs Hammad Miah
First Round - Group 11 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Monday 8th June
3-0 Mark Allen vs Nigel Bond
3-1 Martin O’Donnell vs Michael White
2-2 Martin O’Donnell vs Nigel Bond
3-1 Mark Allen vs Michael White
2-2 Michael White vs Nigel Bond
3-1 Mark Allen vs Martin O’Donnell
First Round - Group 6 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Monday 8th June
3-1 Matthew Selt vs Sam Craigie
3-1 Ali Carter vs Dominic Dale
3-0 Ali Carter vs Sam Craigie
3-1 Matthew Selt vs Dominic Dale
3-1 Ali Carter vs Matthew Selt
2-2 Sam Baird vs Dominic Dale
-
Badsnookerplayer
- Posts: 26554
- Joined: 05 February 2017
- Snooker Idol: Bill Werbeniuk
by PLtheRef » 07 Jun 2020 Read
Day Six Table
92 BADSNOOKERPLAYER 36 - 20
89 PLTHEREF 35 - 18
73 MCMANUSFAN 30 - 11
65 ANDRE147 24 - 15
43 DONTHITTHEBLUE 17 - 9
-
PLtheRef
- Posts: 5077
- Joined: 20 December 2009
- Location: Sheffield
- Highest Break: 28
- Walk-On: Vangelis 1492 Conquest of Paradise
by McManusFan » 08 Jun 2020 Read
Bugger, forgot Sunday!
First Round - Group 11 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Monday 8th June
3-0 Mark Allen vs Nigel Bond
2-2 Martin O’Donnell vs Michael White
3-1 Martin O’Donnell vs Nigel Bond
3-0 Mark Allen vs Michael White
3-1 Michael White vs Nigel Bond
3-1 Mark Allen vs Martin O’Donnell
First Round - Group 6 - Best of 4 Frames - Deadline 3pm Monday 8th June
3-1 Matthew Selt vs Sam Craigie
3-1 Ali Carter vs Dominic Dale
3-1 Ali Carter vs Sam Craigie
2-2 Matthew Selt vs Dominic Dale
3-1 Ali Carter vs Matthew Selt
1-3 Sam Baird vs Dominic Dale
-
McManusFan
- Posts: 7935
- Joined: 03 October 2018
- Snooker Idol: Alan McManus
- Highest Break: 8
by PLtheRef » 08 Jun 2020 Read
Day Seven Table
106 PLTHEREF 41 - 22
103 BADSNOOKERPLAYER 40 - 23
73 MCMANUSFAN 30 - 11
65 ANDRE147 24 - 15
43 DONTHITTHEBLUE 17 - 9
The Semi-Final templates will go up once fixtures are finalised tonight.
Strangely, the groups which have already been finalised the for the Semi-Finals are due to take place on Wednesday.
-
PLtheRef
- Posts: 5077
- Joined: 20 December 2009
- Location: Sheffield
- Highest Break: 28
- Walk-On: Vangelis 1492 Conquest of Paradise